CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Tetrahydrate: White deliquescent solid; [Merck Index] |
|---|---|
| Chemical Classes | Metals -> Organic Acids, Metal Salts |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 189.10 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 189.00352749 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 189.00352749 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 141 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | -3 |
| Complexity | 211 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Citrate(3-) is a tricarboxylic acid trianion, obtained by deprotonation of the three carboxy groups of citric acid. It has a role as a fundamental metabolite. It is a citrate anion and a tricarboxylic acid trianion. It is a conjugate base of a citrate(2-). It is a conjugate acid of a citrate(4-).
