123172-58-7
Product Name:
(E)-7-(1-Oxo-3-phenyl-2-propenyl)-2,2,4-trimethyl-2H-1,4-benzoxazin-3( 4H)-one
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 321.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 321.13649347 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 321.13649347 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 46.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 519 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
