1205-62-5
Product Name:
(4-Nitro-benzyl)-phosphonic acid
Formula:
C7H8NO5P
Synonyms:
[(4-Nitrophenyl)methyl]phosphonic acid;p-Nitrobenzylphosphonic acid
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 217.12 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 217.01400935 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 217.01400935 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 103 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 249 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |

