117273-45-7
Product Name:
5,6-DIHYDRO-4H-PYRROLO[3,2,1-IJ]QUINOLINE-2-CARBOXYLIC ACID
Formula:
C12H11NO2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 201.22 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 201.078978594 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 201.078978594 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 42.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 279 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
