115136-18-0
Product Name:
TRP-SER-LYS-MET-ASP-GLN-LEU-ALA-LYS-GLU-LEU-THR-ALA-GLU
Formula:
C72H116N18O24S
Synonyms:
Chromogranin A fragment 324-337 trifluoroacetate salt;H-Trp-Ser-Lys-Met-Asp-Gln-Leu-Ala-Lys-Glu-Leu-Thr-Ala-Glu-OH trifluoroacetate salt;Human CgA 324-337 trifluoroacetate salt;Peptide WE-14 trifluoroacetate salt;WSRMDQLAKELTAE trifluoroacetate salt
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 1649.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -11 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 24 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 28 |
| Rotatable Bond Count | 57 |
| Exact Mass | 1648.81305781 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 1648.81305781 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 730 Ų |
| Heavy Atom Count | 115 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 3300 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 15 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
