114248-23-6
Product Name:
2',2'-DIFLUORO-2'-DEOXYURIDINE
Formula:
C9H10F2N2O5
Synonyms:
2′,2′-Difluoro-2′-deoxyuridine;2′-Deoxy-2′,2′-difluorouridine
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 264.18 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -1.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 264.05577775 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 264.05577775 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 99.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 414 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 3 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
2',2'-Difluorodeoxyuridine is a pyrimidine 2'-deoxyribonucleoside.

