1138549-36-6
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 513.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 513.19469430 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 513.19469430 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 120 Ų |
| Heavy Atom Count | 37 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 915 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
CX-5461 is an organic heterotetracyclic compound that is 5-oxo-5H-[1,3]benzothiazolo[3,2-a][1,8]naphthyridine-6-carboxylic acid substituted by a 4-methyl-1,4-diazepan-1-yl group at position 2 and in which the carboxy group at position 6 is substituted by a [(5-methylpyrazin-2-yl)methyl]nitrilo group. An inhibitor of ribosomal RNA (rRNA) synthesis which specifically inhibits RNA polymerase I-driven transcription of rRNA in several cancer cell lines. It is currently in phase I/II clinical trials for advanced hematologic malignancies and triple-negative breast cancer with BRCA1/2 mutation. It has a role as an antineoplastic agent, an apoptosis inducer and an EC 2.7.7.6 (RNA polymerase) inhibitor. It is a diazepine, an organic heterotetracyclic compound, a member of pyrazines, a secondary carboxamide and a naphthyridine derivative.
