865362-74-9
Product Name:
5-(2-Phenyl-pyrazolo[1,5-a]pyridin-3-yl)-1H-pyrazolo[3,4-c]pyridazin-3-ylamine
Formula:
C18H13N7
Synonyms:
5-(2-Phenylpyrazolo[1,5-a]pyridin-3-yl)-1H-pyrazolo[3,4-c]pyridazin-3-amine;5-(2-Phenyl-pyrazolo[1,5-a]pyridin-3-yl)-1H-pyrazolo[3,4-c]pyridazin-3-ylamine;ERK Inhibitor II, FR180204 - CAS 865362-74-9 - Calbiochem;FR 180204
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral |
| Precautionary Statement Codes |
P264:Wash hands thoroughly after handling. P264:Wash skin thouroughly after handling. P270:Do not eat, drink or smoke when using this product. P330:Rinse mouth. P301+P312:IF SWALLOWED: call a POISON CENTER or doctor/physician IF you feel unwell. P501:Dispose of contents/container to..… |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 327.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 327.12324344 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 327.12324344 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 97.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 468 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
5-(2-phenyl-3-pyrazolo[1,5-a]pyridinyl)-2H-pyrazolo[3,4-c]pyridazin-3-amine is a member of pyrazoles and a ring assembly.

