107978-81-4
Product Name:
FIBRONECTIN TYPE III CONNECTING SEGMENT FRAGMENT 90-109
Formula:
C107H158N28O34
Synonyms:
Gly-Glu-Glu-Ile-Gln-Ile-Gly-His-Ile-Pro-Arg-Glu-Asp-Val-Asp-Tyr-His-Leu-Tyr-Pro
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 2380.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 32 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 38 |
| Rotatable Bond Count | 75 |
| Exact Mass | 2380.1528790 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 2379.1495242 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 988 Ų |
| Heavy Atom Count | 169 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 5380 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 21 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
