105362-06-9
Product Name:
4-(2,3-DIHYDRO-BENZO[1,4]DIOXIN-6-YL)-THIAZOL-2-YLAMINE
Formula:
C11H10N2O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 234.28 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 234.04629874 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 234.04629874 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 85.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 254 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
4-(2,3-dihydro-1,4-benzodioxin-6-yl)-2-thiazolamine is a benzodioxine.
