CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Solubility | p- dioxane slightly soluble (mg/mL) |
|---|---|
| Stability/Shelf Life | Solution: A solution was prepared by dissolving 100 mg of drug in 3.0 mL of 0.25 N NaOH. This solution was diluted to 5.0 mL with water to give a final concentration of 20 mg/mL. At room temperature this solution shows 10% decomposition in 40 minutes and 50% decomposition in 5 hours (HPLC). |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 272.26 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -1.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 272.07970687 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 272.07970687 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 92.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 587 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 8 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Mitindomide is a bisdioxopiperazines analog with antineoplastic activity. Mitinomide inhibits topoisomerase II and slowly promotes DNA-interstrand cross-linking, thereby inhibiting DNA repair, RNA and protein synthesis. This agent acts without increasing topoisomerase II-DNA covalent cleavable complex formation, as do most topoisomerase inhibitors. (NCI04)
