COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 172.18 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 172.08479225 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 172.08479225 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 78.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 221 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Valanimycin is an azoxy compound that is acrylic acid in which the olefinic hydrogen at position 2 has been replaced by an isobutyl-ONN-azoxy group. It has a role as a bacterial metabolite and an antimicrobial agent. It is an azoxy compound and an alpha,beta-unsaturated monocarboxylic acid. It is functionally related to an acrylic acid.
