CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Sodium arsenate is a colorless to white crystalline solid. It is soluble in water. It is toxic by ingestion. |
|---|---|
| Boiling Point | 356 °F at 760 mmHg (decomposes) (NTP, 1992) |
| Melting Point | 187 °F (NTP, 1992) |
| Solubility | Soluble (NTP, 1992) |
| Density | 1.87 at 68 °F (USCG, 1999) - Denser than water; will sink |
| Chemical Classes | Metals -> Arsenic Compounds, Inorganic |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 163.925 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 163.906672 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 163.906672 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 80.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 6 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 61.9 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Sodium arsenate is a colorless to white crystalline solid. It is soluble in water. It is toxic by ingestion.
