100929-53-1
Product Name:
DAGO ACETATE SALT
Formula:
C28H39N5O8
Synonyms:
DAGO;DAMGO;Tyr-D -Ala-Gly-N-methyl-Phe-Gly-ol
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 573.6 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 7 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 13 |
| Exact Mass | 573.27986322 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 573.27986322 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 211 Ų |
| Heavy Atom Count | 41 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 783 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 3 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
An enkephalin analog that selectively binds to the MU OPIOID RECEPTOR. It is used as a model for drug permeability experiments.
