COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 261.81225 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 261.81225 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 261.81225 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 0 Ų |
| Heavy Atom Count | 2 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 0 |
| Isotope Atom Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Iodine I-131 is a radioactive isotope of iodine with an atomic mass of 131, a half life of eight days, and potential antineoplastic activity. Selectively accumulating in the thyroid gland, iodine I 131 emits beta and gamma particles, thereby killing thyroid cells and decreasing thyroid hormone production.
