100347-62-4
Product Name:
5-BENZOFURANOL, 4-(BENZYLAMINOMETHYL)-2-BROMO-3-PHENYL-
Formula:
C22H18BrNO2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 408.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 407.05209 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 407.05209 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 45.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 436 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
