2-Acetylbenzofuran
Synonym(s):2-Acetylbenzofuran
- CAS NO.:1646-26-0
- Empirical Formula: C10H8O2
- Molecular Weight: 160.17
- MDL number: MFCD00005849
- EINECS: 216-706-9
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-05-28 03:57:33
What is 2-Acetylbenzofuran?
Chemical properties
Colorless to light yellow liqui
The Uses of 2-Acetylbenzofuran
2-Benzofuranyl methyl ketone ( 2-Acetylbenzofuran) has been used to synthesize many benzofuran derivatives. It is also used to prepare fluorinated chalcones.
The Uses of 2-Acetylbenzofuran
2-Acetylbenzo[b]furan is used as a fine chemical intermediate.
General Description
Microwave assisted Claisen-Schmidt condensation of 2-acetylbenzofuran was studied.
Flammability and Explosibility
Not classified
Properties of 2-Acetylbenzofuran
| Melting point: | 70-72 °C(lit.) |
| Boiling point: | 110-113 °C3 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.07 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 0.26Pa at 25℃ |
| refractive index | 1.5300 (estimate) |
| Flash point: | >110°C |
| storage temp. | Sealed in dry,Room Temperature |
| Odor | at 10.00 % in dipropylene glycol. sweet coumarinic floral orangeflower tropical neroli lactonic honeysuckle honey |
| Water Solubility | Insoluble in water. |
| BRN | 117910 |
| CAS DataBase Reference | 1646-26-0(CAS DataBase Reference) |
| NIST Chemistry Reference | Ethanone, 1-(2-benzofuranyl)-(1646-26-0) |
| EPA Substance Registry System | Ethanone, 1-(2-benzofuranyl)- (1646-26-0) |
Safety information for 2-Acetylbenzofuran
| Signal word | Warning |
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P302+P352:IF ON SKIN: wash with plenty of soap and water. |
Computed Descriptors for 2-Acetylbenzofuran
2-Acetylbenzofuran manufacturer
New Products
Tridecanoic acid 3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 2-Bromo-5-Iodopyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 1-Fluorocyclopropanecarboxylic Acid 2-(tert-Butoxycarbonyl)-5,7-dichloro-1,2,3,4-tetrahydroisoquinoline-6-carboxylic acid (S)-3-Hydroxypyrrolidine hydrochloride Dimethyl (2,2-dihydroxy-3,3-difluoro-2-oxoheptyl)phosphonate Lead tetraacetate 7-iodopyrrolo[2,1-f][1,2,4]triazin-4-amine 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amine 2-Chloro-6-nitro benzothiazole N-(4-Bromophenyl)-2-chloroacetamide 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinolineRelated products of tetrahydrofuran








You may like
-
2-Acetylbenzo[b]furan CAS 1646-26-0View Details
1646-26-0 -
2-Benzofuranyl methyl ketone CAS 1646-26-0View Details
1646-26-0 -
2-Bromo-4-nitropyridine-N-oxide 52092-43-0 98%View Details
52092-43-0 -
18979-61-8 98%View Details
18979-61-8 -
4, 4'-Ditolylamine (or) 4,4-Dimethyl Diphenylamine 620-93-9 98%View Details
620-93-9 -
2-Bromo-5-Chloropyridine 98%View Details
40473-01-6 -
2-(2,4-Diaminophenoxy)ethanol Dihydrochloride 98%View Details
66422-95-5 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.

