1H,1H,10H,10H-PERFLUORO-1,10-DECANEDIOL
- CAS NO.:754-96-1
- Empirical Formula: C10H6F16O2
- Molecular Weight: 462.13
- MDL number: MFCD00192200
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-05-27 17:22:39
What is 1H,1H,10H,10H-PERFLUORO-1,10-DECANEDIOL?
Chemical properties
white powder and chunks
The Uses of 1H,1H,10H,10H-PERFLUORO-1,10-DECANEDIOL
2,2,3,3,4,4,5,5,6,6,7,7,8,8,9,9-Hexadecafluoro-1,10-decanediol may be used in the preparation of diverse bromo(ester) (macro)initiators, required for the preparation of fluorinated pentablock as well as amphiphilic triblock copolymers with a central polyether segment.
General Description
2,3,3,4,4,5,5,6,6,7,7,8,8,9,9-Hexadecafluoro-1,10-decanediol (1H,1H,10H,10H-Perfluorodecane-1,10-diol) is a highly fluorinated decanediol. The molecular orientation and multilayer formation of 1H,1H,10H,10H-perfluorodecane-1,10-diol (FC10diol) at the hexane/water interface has been investigated. The interfacial tension of the hexane solution of 1H,1H,10H,10H-perfluorodecane-1,10-diol (FC10diol) against water has been measured. Its freezing point and density have been determined.
Properties of 1H,1H,10H,10H-PERFLUORO-1,10-DECANEDIOL
| Melting point: | 135-137 °C (lit.) |
| Boiling point: | 132 °C/4 mmHg (lit.) |
| Density | 1.6113 (estimate) |
| Flash point: | 132°C/4mm |
| pka | 12.59±0.10(Predicted) |
| form | powder to crystal |
| color | White to Almost white |
| BRN | 1894671 |
| CAS DataBase Reference | 754-96-1(CAS DataBase Reference) |
| EPA Substance Registry System | 1H,1H,10H,10H-Perfluorodecane-1,10-diol (754-96-1) |
Safety information for 1H,1H,10H,10H-PERFLUORO-1,10-DECANEDIOL
| Signal word | Danger |
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 ![]() Health Hazard GHS08 ![]() Environment GHS09 |
| GHS Hazard Statements |
H351:Carcinogenicity H362:Reproductive toxicity, effects on or via lactation H372:Specific target organ toxicity, repeated exposure H411:Hazardous to the aquatic environment, long-term hazard |
| Precautionary Statement Codes |
P260:Do not breathe dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P263:Avoid contact during pregnancy/while nursing. P273:Avoid release to the environment. P301+P312:IF SWALLOWED: call a POISON CENTER or doctor/physician IF you feel unwell. P308+P313:IF exposed or concerned: Get medical advice/attention. |
Computed Descriptors for 1H,1H,10H,10H-PERFLUORO-1,10-DECANEDIOL
New Products
Tridecanoic acid 3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 2-Bromo-5-Iodopyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 1-Fluorocyclopropanecarboxylic Acid 2-(tert-Butoxycarbonyl)-5,7-dichloro-1,2,3,4-tetrahydroisoquinoline-6-carboxylic acid (S)-3-Hydroxypyrrolidine hydrochloride Dimethyl (2,2-dihydroxy-3,3-difluoro-2-oxoheptyl)phosphonate Lead tetraacetate 7-iodopyrrolo[2,1-f][1,2,4]triazin-4-amine 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amine 2-Chloro-6-nitro benzothiazole N-(4-Bromophenyl)-2-chloroacetamide 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinolineRelated products of tetrahydrofuran








You may like
-
1H,1H,10H,10H-Hexadecafluoro-1,10-decanediol CAS 754-96-1View Details
754-96-1 -
2,2,3,3,4,4,5,5,6,6,7,7,8,8,9,9-Hexadecafluoro-1,10-DecanediolView Details
754-96-1 -
2-Bromo-4-nitropyridine-N-oxide 52092-43-0 98%View Details
52092-43-0 -
18979-61-8 98%View Details
18979-61-8 -
4, 4'-Ditolylamine (or) 4,4-Dimethyl Diphenylamine 620-93-9 98%View Details
620-93-9 -
2-Bromo-5-Chloropyridine 98%View Details
40473-01-6 -
2-(2,4-Diaminophenoxy)ethanol Dihydrochloride 98%View Details
66422-95-5 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1



