1,1,3,3-TETRAMETHYLBUTYL ISOCYANIDE
Synonym(s):tert-Octyl isocyanide;1,1,3,3-Tetramethylbutyl isocyanide;Thiocarbamide, 1,1,3,3,-Tetramethylbutylisonitrile, Walborsky reagent, tert-Octylisonitrile;Walborsky’s reagent
- CAS NO.:14542-93-9
- Empirical Formula: C9H17N
- Molecular Weight: 139.24
- MDL number: MFCD00000003
- EINECS: 238-577-8
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-01-13 11:22:07
What is 1,1,3,3-TETRAMETHYLBUTYL ISOCYANIDE?
Chemical properties
clear colorless liquid
The Uses of 1,1,3,3-TETRAMETHYLBUTYL ISOCYANIDE
1,1,3,3-Tetramethylbutyl isocyanide was used in the synthesis of substituted furans and imides.
What are the applications of Application
1,1,3,3-Tetramethylbutyl isocyanide is used in the synthesis of substituted furans and imides
Preparation
To a stirred solution of 83.0 g (0.528 mole) of N-(l,l,3,3-tetramethylbutyl) formamide in 11 of DMF was added dropwise, under a nitrogen atmosphere, a solution made up of thionyl chloride (40.3 ml, 0.55 mole) dissolved in 150 ml of DMF. The addition was at such a rate that the temperature did not exceed -50°C. After the addition, the cooling bath was removed momentarily to allow the temperature to increase to -35°C and then it was replaced while 118.0 g (1.11 mole) of sodium carbonate (anhydrous grade) was added. Then the cooling bath was removed and the reaction mixture was diluted with ice-cold water in a separatory funnel and then extracted with pentane. The pentane extract was dried over sodium sulfate and concentrated, and the product distilled to yield 68.4 g (93% yield), b.p. 55.5-56.6°C (11 mm). Infrared spectrum (neat) 2110 c m " 1 (s); nmr (neat) 51.08 [s, 9, C(CH3) 2] , 1.43 [t, 6, J = 2Hz, C(CH3) 2] , 1.58 (t, 2, J = 2.3 Hz, CH2).

Properties of 1,1,3,3-TETRAMETHYLBUTYL ISOCYANIDE
| Boiling point: | 55-57 °C11 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.794 g/mL at 25 °C(lit.) |
| refractive index | n |
| Flash point: | 125 °F |
| storage temp. | 2-8°C |
| form | clear liquid |
| color | Colorless to Almost colorless |
| BRN | 2076559 |
| CAS DataBase Reference | 14542-93-9(CAS DataBase Reference) |
| EPA Substance Registry System | Pentane, 2-isocyano-2,4,4-trimethyl- (14542-93-9) |
Safety information for 1,1,3,3-TETRAMETHYLBUTYL ISOCYANIDE
| Signal word | Warning |
| Pictogram(s) |
![]() Flame Flammables GHS02 |
| GHS Hazard Statements |
H226:Flammable liquids |
| Precautionary Statement Codes |
P210:Keep away from heat/sparks/open flames/hot surfaces. — No smoking. P370+P378:In case of fire: Use … for extinction. |
Computed Descriptors for 1,1,3,3-TETRAMETHYLBUTYL ISOCYANIDE
1,1,3,3-TETRAMETHYLBUTYL ISOCYANIDE manufacturer
SAKEM LLP
INNOVATIVE LABS
New Products
3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Pentadecanoic acid Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 5-Bromo-2-Fluoropyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 4-Bromo-3-(ethoxymethyl)benzoic acid 2,4-Dichloro-5-methoxyaniline 4,6-Dichloro-2-(propylthio)pyrimidin-5-amine N2-Isobutyryl-2'-O-methylguanosine 2-chloro-5-methylpyridin-4-amine 4-Bromobenzaldehyde 2-Chloro-6-nitro benzothiazole 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinoline 2-(Chloromethyl) quinazolin-4(3H)-one 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amineRelated products of tetrahydrofuran
You may like
-
14542-93-9 2 - isocyano - 2,4,4 - trimethylpentane 98%View Details
14542-93-9 -
1,1,3,3-Tetramethylbutyl Isocyanide CAS 14542-93-9View Details
14542-93-9 -
1,1,3,3-Tetramethylbutyl isocyanide CAS 14542-93-9View Details
14542-93-9 -
1,1,3,3-Tetramethylbutyl isocyanide CAS 14542-93-9View Details
14542-93-9 -
1,1,3,3-Tetramethylbutyl IsocyanideView Details
14542-93-9 -
1,1,3,3-Tetramethylbutyl Isocyanide, 14542-93-9 98%View Details
14542-93-9 -
1,1,3,3-Tetramethylbutyl Isocyanide 99%View Details
14542-93-9 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1


