1,1-DIMETHYLCYCLOHEXANE
- CAS NO.:590-66-9
- Empirical Formula: C8H16
- Molecular Weight: 112.21
- MDL number: MFCD00001499
- EINECS: 209-687-3
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-05-28 05:14:23
What is 1,1-DIMETHYLCYCLOHEXANE?
Chemical properties
CLEAR COLOURLESS LIQUID
Synthesis Reference(s)
Journal of the American Chemical Society, 70, p. 946, 1948 DOI: 10.1021/ja01183a017
Synthetic Communications, 11, p. 261, 1981 DOI: 10.1080/00397918108061870
Synthesis, p. 991, 1984 DOI: 10.1055/s-1984-31051
General Description
1,1-Dimethylcyclohexane is an additive that facilitates mild-pressure handling of natural-gas hydrate.
Properties of 1,1-DIMETHYLCYCLOHEXANE
| Melting point: | -33.49°C |
| Boiling point: | 118-120 °C(lit.) |
| Density | 0.777 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 42 mm Hg ( 37.7 °C) |
| refractive index | n |
| Flash point: | 45 °F |
| storage temp. | Flammables area |
| BRN | 1900304 |
| EPA Substance Registry System | 1,1-Dimethylcyclohexane (590-66-9) |
Safety information for 1,1-DIMETHYLCYCLOHEXANE
| Signal word | Danger |
| Pictogram(s) |
![]() Flame Flammables GHS02 |
| GHS Hazard Statements |
H225:Flammable liquids |
| Precautionary Statement Codes |
P210:Keep away from heat/sparks/open flames/hot surfaces. — No smoking. |
Computed Descriptors for 1,1-DIMETHYLCYCLOHEXANE
New Products
Tridecanoic acid 3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 2-Bromo-5-Iodopyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 1-Fluorocyclopropanecarboxylic Acid 2-(tert-Butoxycarbonyl)-5,7-dichloro-1,2,3,4-tetrahydroisoquinoline-6-carboxylic acid (S)-3-Hydroxypyrrolidine hydrochloride Dimethyl (2,2-dihydroxy-3,3-difluoro-2-oxoheptyl)phosphonate Lead tetraacetate 7-iodopyrrolo[2,1-f][1,2,4]triazin-4-amine 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amine 2-Chloro-6-nitro benzothiazole N-(4-Bromophenyl)-2-chloroacetamide 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinolineRelated products of tetrahydrofuran








You may like
-
1,1-Dimethylcyclohexane CAS 590-66-9View Details
590-66-9 -
2-Bromo-4-nitropyridine-N-oxide 52092-43-0 98%View Details
52092-43-0 -
18979-61-8 98%View Details
18979-61-8 -
4, 4'-Ditolylamine (or) 4,4-Dimethyl Diphenylamine 620-93-9 98%View Details
620-93-9 -
2-Bromo-5-Chloropyridine 98%View Details
40473-01-6 -
2-Picolinic acid N-oxide 824-40-8 98%View Details
824-40-8 -
2-(2,4-Diaminophenoxy)ethanol Dihydrochloride 98%View Details
66422-95-5 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.

