1-Lauryl-2-pyrrolidone
- CAS NO.:2687-96-9
- Empirical Formula: C16H31NO
- Molecular Weight: 253.42
- MDL number: MFCD00075066
- EINECS: 403-730-1
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-05-12 09:11:35
What is 1-Lauryl-2-pyrrolidone?
Chemical properties
Colorless transparent liquid
The Uses of 1-Lauryl-2-pyrrolidone
1-Dodecyl-2-pyrrolidinone was used in the preparation of few-layered flakes of molybdenum disulfide (MoS2) via liquid phase exfoliation of bulk MoS2 powder.
What are the applications of Application
1-Dodecyl-2-pyrrolidinone is used to prepare molybdenum disulfide (MoS2)
Definition
ChEBI: 1-dodecylpyrrolidin-2-one is pyrrolidin-2-one substituted at nitrogen by an n-dodecyl group. It has a role as an epitope.
General Description
1-Dodecyl-2-pyrrolidinone is an N-alkyl lactam and its reduction with LiH3BNMe2 to the corresponding amine has been reported. It is a potential melatonin-specific chemical penetration enhancer.
Flammability and Explosibility
Non flammable
Properties of 1-Lauryl-2-pyrrolidone
| Melting point: | 4°C |
| Boiling point: | 202-205 °C11 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.89 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 0.002Pa at 25℃ |
| refractive index | n |
| Flash point: | >230 °F |
| storage temp. | Sealed in dry,Room Temperature |
| pka | -0.43±0.20(Predicted) |
| Water Solubility | 51.7mg/L at 20℃ |
| CAS DataBase Reference | 2687-96-9(CAS DataBase Reference) |
| EPA Substance Registry System | N-Lauryl-2-pyrrolidone (2687-96-9) |
Safety information for 1-Lauryl-2-pyrrolidone
| Signal word | Danger |
| Pictogram(s) |
![]() Corrosion Corrosives GHS05 ![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 ![]() Environment GHS09 |
| GHS Hazard Statements |
H314:Skin corrosion/irritation H317:Sensitisation, Skin H410:Hazardous to the aquatic environment, long-term hazard |
| Precautionary Statement Codes |
P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P272:Contaminated work clothing should not be allowed out of the workplace. P273:Avoid release to the environment. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P303+P361+P353:IF ON SKIN (or hair): Remove/Take off Immediately all contaminated clothing. Rinse SKIN with water/shower. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. |
Computed Descriptors for 1-Lauryl-2-pyrrolidone
| InChIKey | NJPQAIBZIHNJDO-UHFFFAOYSA-N |
New Products
3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Pentadecanoic acid Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 5-Bromo-2-Fluoropyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 4-Bromo-3-(ethoxymethyl)benzoic acid 2,4-Dichloro-5-methoxyaniline 4,6-Dichloro-2-(propylthio)pyrimidin-5-amine N2-Isobutyryl-2'-O-methylguanosine 2-chloro-5-methylpyridin-4-amine 4-Bromobenzaldehyde 2-Chloro-6-nitro benzothiazole 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinoline 2-(Chloromethyl) quinazolin-4(3H)-one 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amineRelated products of tetrahydrofuran








You may like
-
1-Dodecyl-2-pyrrolidinone CAS 2687-96-9View Details
2687-96-9 -
2-Bromo-4-nitropyridine-N-oxide 52092-43-0 98%View Details
52092-43-0 -
18979-61-8 98%View Details
18979-61-8 -
4, 4'-Ditolylamine (or) 4,4-Dimethyl Diphenylamine 620-93-9 98%View Details
620-93-9 -
2-Bromo-5-Chloropyridine 98%View Details
40473-01-6 -
2-Picolinic acid N-oxide 824-40-8 98%View Details
824-40-8 -
2-(2,4-Diaminophenoxy)ethanol Dihydrochloride 98%View Details
66422-95-5 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.



