β-Lonone
Synonym(s):ß-Ionone;4-(2,6,6-Trimethyl-1-cyclohexenyl)-3-buten-2-one;beta-Ionone
- CAS NO.:79-77-6
- Empirical Formula: C13H20O
- Molecular Weight: 192.3
- MDL number: MFCD00001549
- EINECS: 201-224-3
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-04-22 18:57:36
What is β-Lonone?
Chemical properties
Clear Colorless to Pale Yellow Oil
The Uses of β-Lonone
An aroma compound commonly found in essential oils such as rose oil. β-Lonone is an important fragrance chemical used in perfumery. β-Ionone is effective in the chemoprevention of rat mammary carcinogenesis.
The Uses of β-Lonone
It is an important fragrance chemical used in perfumery. The combination of α-ionone and β-ionone is characteristic of the scent of violets and used with other components in flavoring to recreate their scent.
What are the applications of Application
β-Ionone is an aroma compound commonly found in essential oils
Definition
ChEBI: An ionone that is but-3-en-2-one substituted by a 2,6,6-trimethylcyclohex-1-en-1-yl group at position 4.
Synthesis Reference(s)
Synthetic Communications, 17, p. 85, 1987 DOI: 10.1080/00397918708063906
Tetrahedron Letters, 30, p. 645, 1989 DOI: 10.1016/S0040-4039(01)80271-9
Flammability and Explosibility
Non flammable
Purification Methods
Convert β-ionone to the semicarbazone (m 149o) by adding 50g of semicarbazide hydrochloride and 44g of potassium acetate in 150mL of water to a solution of 85g of β-ionone in EtOH.
Properties of β-Lonone
| Melting point: | -49°C |
| Boiling point: | 126-128 °C12 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.945 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | <1 hPa (25 °C) |
| FEMA | 2595 | BETA-IONONE |
| refractive index | n |
| Flash point: | 230 °F |
| storage temp. | Store below +30°C. |
| solubility | 0.11g/l insoluble |
| form | Oil |
| color | Clear Colorless to Light Yellow |
| Odor | at 10.00 % in dipropylene glycol. dry powdery floral woody orris berry seedy |
| Water Solubility | Soluble in water (0.11 mg/mI at 20°C). |
| Merck | 14,5056 |
| JECFA Number | 389 |
| BRN | 1909544 |
| Dielectric constant | 12.0(20℃) |
| Stability: | Light Sensitive |
| CAS DataBase Reference | 79-77-6(CAS DataBase Reference) |
| NIST Chemistry Reference | 3-Buten-2-one, 4-(2,6,6-trimethyl-1-cyclohexen-1-yl)-, (E)-(79-77-6) |
| EPA Substance Registry System | .beta.-Ionone (79-77-6) |
Safety information for β-Lonone
| Signal word | Warning |
| Pictogram(s) |
![]() Environment GHS09 |
| GHS Hazard Statements |
H411:Hazardous to the aquatic environment, long-term hazard |
| Precautionary Statement Codes |
P273:Avoid release to the environment. P391:Collect spillage. Hazardous to the aquatic environment P501:Dispose of contents/container to..… |
Computed Descriptors for β-Lonone
| InChIKey | PSQYTAPXSHCGMF-BQYQJAHWSA-N |
β-Lonone manufacturer
New Products
2-Ethoxyphenol Methyl 2-methoxy-5-sulfamoylbenzoate Ethyl 2-chloro-2-(2-(4-methoxyphenyl)hydrazono)acetate 3,6-Dichloropyridazine 3,6-Dichloro-4-Isopropylpyridazine 2-[(2-Ethoxyphenoxy)methyl]oxirane m-Tolualdehyde p-Anisaldehyde 2-Bromobenzaldehyde 4-Fluorobenzaldehyde 1-Propyl-4-piperidone 3-Amino-3-(3-fluorophenyl)propanoic acid 6-Methyl-2-pyridinemethanol 2-Pyridinecarboxaldehdye tert-Butyl ((1R,2S,5S)-2-amino-5-(dimethylcarbamoyl)cyclohexyl)carbamate 1-Indanone 2-Chloromethyl-6-methyl-pyridine 4-Morpholinoaniline Abiraterone Ethyl Ether 1-nitro-3,5-dimethyl adamantine (NMEM) Vardenafil Bis-sulphonamide(Dimer) 3-(2-aminoethyl) benzene sulfonamide Nabumetone Impurity 5 2,2-dibromo-1-cyclopropyl-2-(2-fluorophenyl)ethan-1-oneRelated products of tetrahydrofuran








You may like
-
79-77-6 BETA IONONE 99%View Details
79-77-6 -
beta-Ionone 99%View Details -
β-Ionone, 95% CAS 79-77-6View Details
79-77-6 -
β-Ionone CAS 79-77-6View Details
79-77-6 -
ß-Ionone CAS 79-77-6View Details
79-77-6 -
Beta Ionone 14901 07 6View Details
127-41-3 -
3-(4-Bromo-3-methyl-2-oxo-2,3-dihydro-1h-benzo[d]imidazol-1-yl)piperidine-2,6-dione 2304754-51-4 99%+View Details
2304754-51-4 -
120013-39-0 2,3-Dihydro-5,6-dimethoxy-2-(4-piperidinylmethyl)-1H-inden-1-one hydrochloride 99%+View Details
120013-39-0

