(+)-ISOMENTHOL
Synonym(s):(1S,2R,5R)-2-Isopropyl-5-methylcyclohexanol
- CAS NO.:23283-97-8
- Empirical Formula: C10H20O
- Molecular Weight: 156.27
- MDL number: MFCD00062984
- EINECS: 245-554-6
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-01-13 11:16:56
What is (+)-ISOMENTHOL?
Chemical properties
WHITE TO ALMOST WHITE SEMI-TRANSPARENT
The Uses of (+)-ISOMENTHOL
(+)-Isomenthol is a reagent that has been used in the preparation of a phosphine activator.
Properties of (+)-ISOMENTHOL
| Melting point: | 77-83°C |
| Boiling point: | 218-219°C |
| Density | 0,9 g/cm3 |
| refractive index | 1.4590 (estimate) |
| storage temp. | 2-8°C |
| solubility | Chloroform (Sparingly), Ethanol (Sparingly), Methanol (Slightly) |
| form | neat |
| pka | 15.30±0.60(Predicted) |
| color | White to Off-White |
| Odor | at 10.00 % in dipropylene glycol. musty sweet herbal earthy camphor hay |
| optical activity | [α]20/D 25.5±2.0°, c = 0.5 in ethanol |
| BRN | 1902291 |
| CAS DataBase Reference | 23283-97-8(CAS DataBase Reference) |
| EPA Substance Registry System | Cyclohexanol, 5-methyl-2-(1-methylethyl)-, (1S,2R,5R)- (23283-97-8) |
Safety information for (+)-ISOMENTHOL
| Signal word | Warning |
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P264:Wash hands thoroughly after handling. P264:Wash skin thouroughly after handling. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P302+P352:IF ON SKIN: wash with plenty of soap and water. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. P332+P313:IF SKIN irritation occurs: Get medical advice/attention. P337+P313:IF eye irritation persists: Get medical advice/attention. |
Computed Descriptors for (+)-ISOMENTHOL
(+)-ISOMENTHOL manufacturer
New Products
2-Ethoxyphenol Methyl 2-methoxy-5-sulfamoylbenzoate Ethyl 2-chloro-2-(2-(4-methoxyphenyl)hydrazono)acetate 3,6-Dichloropyridazine 3,6-Dichloro-4-Isopropylpyridazine 2-[(2-Ethoxyphenoxy)methyl]oxirane m-Tolualdehyde p-Anisaldehyde 2-Bromobenzaldehyde 4-Fluorobenzaldehyde 1-Propyl-4-piperidone 3-Amino-3-(3-fluorophenyl)propanoic acid 6-Methyl-2-pyridinemethanol 2-Pyridinecarboxaldehdye tert-Butyl ((1R,2S,5S)-2-amino-5-(dimethylcarbamoyl)cyclohexyl)carbamate 1-Indanone 2-Chloromethyl-6-methyl-pyridine 4-Morpholinoaniline Abiraterone Ethyl Ether 1-nitro-3,5-dimethyl adamantine (NMEM) Vardenafil Bis-sulphonamide(Dimer) 3-(2-aminoethyl) benzene sulfonamide Nabumetone Impurity 5 2,2-dibromo-1-cyclopropyl-2-(2-fluorophenyl)ethan-1-oneRelated products of tetrahydrofuran


![(2S)-2-[[[(1,1-Dimethylethyl)diphenylsilyl]oxy]methyl]-1,3-oxathiolan-5-ol 5-Acetate](https://img.chemicalbook.in/CAS/20180601/GIF/202532-88-5.gif)




![2,4(1H,3H)-Pyrimidinedione,5-fluoro-1-[2-(hydroxymethyl)-1,3-oxathiolan-5-yl]-, (2S-cis)- (9CI)](https://img.chemicalbook.in/CAS/20200119/GIF/145281-92-1.gif)
You may like
-
(1S,2R,5R)-(+)-Isomenthol CAS 23283-97-8View Details
23283-97-8 -
Iso Menthol, Purity: 96 % minView Details
23283-97-8 -
3-(4-Bromo-3-methyl-2-oxo-2,3-dihydro-1h-benzo[d]imidazol-1-yl)piperidine-2,6-dione 2304754-51-4 99%+View Details
2304754-51-4 -
1126-74-5 99%+View Details
1126-74-5 -
2-Fluoro-6-iodobenzoic acid 99%+View Details
111771-08-5 -
120013-39-0 2,3-Dihydro-5,6-dimethoxy-2-(4-piperidinylmethyl)-1H-inden-1-one hydrochloride 99%+View Details
120013-39-0 -
ethyl 2-oxo-2,3,9,10-tetrahydro-1H-pyrido[3',4':4,5]pyrrolo[1,2,3-de]quinoxaline-8(7H)-carboxylate 313544-31-9 99%+View Details
313544-31-9 -
1-Boc-4-cyanopiperidine 91419-52-2 99%+View Details
91419-52-2
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.

