(+)-Isobutyl D-lactate
Synonym(s):(+)-Isobutyl D -lactate;R-(+)-Lactic acid isobutyl ester
- CAS NO.:61597-96-4
- Empirical Formula: C7H14O3
- Molecular Weight: 146.18
- MDL number: MFCD00012307
- EINECS: 407-770-0
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-05-12 09:20:59
What is (+)-Isobutyl D-lactate?
What are the applications of Application
(+)-Isobutyl D-lactate is an ester of lactic acid
Properties of (+)-Isobutyl D-lactate
| Boiling point: | 73 °C13 mm Hg(lit.) |
| alpha | 15 º (neat) |
| Density | 0.974 g/mL at 20 °C(lit.) |
| vapor pressure | 50Pa at 20℃ |
| refractive index | n |
| Flash point: | 152 °F |
| storage temp. | 2-8°C |
| pka | 13.04±0.20(Predicted) |
| optical activity | [α]19/D +15°, neat |
| Water Solubility | 56.5g/L at 20℃ |
| BRN | 1721591 |
| CAS DataBase Reference | 61597-96-4(CAS DataBase Reference) |
| NIST Chemistry Reference | R-(+)-isobutyl lactate(61597-96-4) |
Safety information for (+)-Isobutyl D-lactate
| Signal word | Warning |
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H319:Serious eye damage/eye irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. |
Computed Descriptors for (+)-Isobutyl D-lactate
New Products
3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Pentadecanoic acid Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 5-Bromo-2-Fluoropyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 4-Bromo-3-(ethoxymethyl)benzoic acid 2,4-Dichloro-5-methoxyaniline 4,6-Dichloro-2-(propylthio)pyrimidin-5-amine N2-Isobutyryl-2'-O-methylguanosine 2-chloro-5-methylpyridin-4-amine 4-Bromobenzaldehyde 2-Chloro-6-nitro benzothiazole 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinoline 2-(Chloromethyl) quinazolin-4(3H)-one 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amineRelated products of tetrahydrofuran








You may like
-
61597-96-4 (+)-isobutyl D-lactate 98%View Details
61597-96-4 -
Isobutyl (R)-(+)-lactate CAS 61597-96-4View Details
61597-96-4 -
2-Bromo-4-nitropyridine-N-oxide 52092-43-0 98%View Details
52092-43-0 -
18979-61-8 98%View Details
18979-61-8 -
4, 4'-Ditolylamine (or) 4,4-Dimethyl Diphenylamine 620-93-9 98%View Details
620-93-9 -
2-Bromo-5-Chloropyridine 98%View Details
40473-01-6 -
2-(2,4-Diaminophenoxy)ethanol Dihydrochloride 98%View Details
66422-95-5 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.

