(-)-GUAIOL
Synonym(s):(3R,6S,10S)-6,10,α,α-Tetramethylbicyclo[5.3.0]dec-1(7)-ene-3-methanol
- CAS NO.:489-86-1
- Empirical Formula: C15H26O
- Molecular Weight: 222.37
- MDL number: MFCD00043336
- EINECS: 207-702-8
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-04-24 14:58:17
What is (-)-GUAIOL?
Chemical properties
Crystalline solid. Insoluble in water; soluble in alcohol.
The Uses of (-)-GUAIOL
Guaiol is a component of guaiac wood oil, terpenol also found in cannabis.
Definition
A bicyclic sesquiterpene alcohol found in guaiac wood oil.
Production Methods
(-)-Guaiol can be produced by extraction from Guaiacwood oil
with a volatile solvent, usually Acetone,
Ethanol or Ethylether.
It can also be isolated from the wood of
certain Australian members of the family
Taxodiaceae, particularly the so-called "Murray River Pine".
General Description
(-)-Guaiol is a sesquiterpene alcohol which has guaiane skeleton. It naturally occurs in essential oils extracted from Salvia lanigera and Helitta ongifoliata and has antibacterial activity.
Properties of (-)-GUAIOL
| Melting point: | 91-93 °C(lit.) |
| Boiling point: | 132-136℃ |
| alpha | D20 -30° (c = 4 in alc) |
| Density | 0.9714 g/cm3 (20℃) |
| refractive index | 1.5100 (589.3 nm 20℃) |
| storage temp. | 2-8°C |
| solubility | Chloroform (Slightly), Dichloromethane (Sparingly), Ethanol (Slightly), Methanol |
| form | Solid |
| pka | 15.11±0.29(Predicted) |
| color | White to Off-White |
| Odor | at 100.00 %. mild guaiacwood tea rose |
| optical activity | [α]20/D 28°, c = 4 in ethanol |
| Merck | 13,4572 |
| BRN | 2047993 |
| EPA Substance Registry System | 5-Azulenemethanol, 1,2,3,4,5,6,7,8-octahydro-.alpha.,.alpha.,3,8-tetramethyl-, (3S,5R,8S)- (489-86-1) |
Safety information for (-)-GUAIOL
Computed Descriptors for (-)-GUAIOL
New Products
3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Pentadecanoic acid Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 5-Bromo-2-Fluoropyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 4-Bromo-3-(ethoxymethyl)benzoic acid 2,4-Dichloro-5-methoxyaniline 4,6-Dichloro-2-(propylthio)pyrimidin-5-amine N2-Isobutyryl-2'-O-methylguanosine 2-chloro-5-methylpyridin-4-amine 4-Bromobenzaldehyde 2-Chloro-6-nitro benzothiazole 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinoline 2-(Chloromethyl) quinazolin-4(3H)-one 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amineRelated products of tetrahydrofuran







You may like
-
(−)-Guaiol CAS 489-86-1View Details
489-86-1 -
2-Bromo-4-nitropyridine-N-oxide 52092-43-0 98%View Details
52092-43-0 -
18979-61-8 98%View Details
18979-61-8 -
4, 4'-Ditolylamine (or) 4,4-Dimethyl Diphenylamine 620-93-9 98%View Details
620-93-9 -
2-Bromo-5-Chloropyridine 98%View Details
40473-01-6 -
2-Picolinic acid N-oxide 824-40-8 98%View Details
824-40-8 -
2-(2,4-Diaminophenoxy)ethanol Dihydrochloride 98%View Details
66422-95-5 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.
