α,α-Difluorophenylacetic acid
- CAS NO.:360-03-2
- Empirical Formula: C8H6F2O2
- Molecular Weight: 172.13
- MDL number: MFCD00498146
- EINECS: 623-610-4
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-01-13 11:27:06
What is α,α-Difluorophenylacetic acid?
Chemical properties
white to light yellow crystal powde
Properties of α,α-Difluorophenylacetic acid
| Melting point: | 65-75 °C |
| Boiling point: | 0°C |
| Density | 1.338±0.06 g/cm3(Predicted) |
| Flash point: | 0°C |
| storage temp. | Refrigerator, Under inert atmosphere |
| solubility | Chloroform (Sparingly), DMSO (Sparingly), Methanol (Slightly) |
| form | Solid |
| pka | 1.04±0.10(Predicted) |
| color | White to Pale Yellow |
| CAS DataBase Reference | 360-03-2(CAS DataBase Reference) |
Safety information for α,α-Difluorophenylacetic acid
| Signal word | Warning |
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P264:Wash hands thoroughly after handling. P264:Wash skin thouroughly after handling. P271:Use only outdoors or in a well-ventilated area. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P302+P352:IF ON SKIN: wash with plenty of soap and water. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. |
Computed Descriptors for α,α-Difluorophenylacetic acid
New Products
2-(2-Ethoxyphenoxy)ethyl bromide 1,3-Dibromo-2,2-dimethoxypropane 8-Bromo-7-(2-butynyl)-3-methyl xanthine 5-Chlorothiophene-2-carboxylic acid 8-Bromo-3-methyl xanthine Maleic hydrazide o-Anisaldehyde 4-Bromobenzaldehyde 3-Fluorobenzaldehyde 2-Chlorobenzaldehyde 3-Amino-3-(3-fluorophenyl)propanoic acid 1-Propyl-4-piperidone 2,3-Dihydro-5,6-dimethoxy-2-(4-piperidinylmethyl)-1H-inden-1-one hydrochloride 3-(4-Bromo-3-methyl-2-oxo-2,3-dihydro-1h-benzo[d]imidazol-1-yl)piperidine-2,6-dione 2-Fluoro-6-iodobenzoic acid 3-Pyridineacrylic acid 1-Boc-4-cyanopiperidine ethyl 2-oxo-2,3,9,10-tetrahydro-1H-pyrido[3',4':4,5]pyrrolo[1,2,3-de]quinoxaline-8(7H)-carboxylate Vardenafil Bis-sulphonamide(Dimer) Nitroso Irbesartan N-Nitroso Nortriptyline Sulfonic acid Impurity 2-(p-Tolyl)acetaldehyde 2,2-dibromo-1-cyclopropyl-2-(2-fluorophenyl)ethan-1-oneRelated products of tetrahydrofuran








You may like
-
Deuterated Styrene-d8 19361-62-7 97-99%View Details
19361-62-7 -
1187989-89-4 97-99%View Details
1187989-89-4 -
(S)-2-Bromobutanoic acid 97-99%View Details
32659-49-7 -
665020-24-6 ethyl 1-(2,4-dichlorophenyl)-4,5-dihydro-1H-benzo[g]indazole-3-carboxylate 97-99%View Details
665020-24-6 -
methyl 3-amino-4-formylbenzoate 97-99%View Details
212322-17-3 -
3-bromo-[1,1'-biphenyl]-2-amine 1620885-59-7 97-99%View Details
1620885-59-7 -
(13S,17S)-13-methyl-3-oxo-2,3,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17-dodecahydro-1H-cyclopenta[a]phenanthren-17-yl acetate 2590-41-2 97-99%View Details
2590-41-2 -
1503408-77-2 6-Chloro-3,4-dimethylpyridin-2-amine 97-99%View Details
1503408-77-2
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.

