(+)-CORYDALINE
- CAS NO.:476-69-7
- Empirical Formula: C20H23NO4
- Molecular Weight: 341.4
- MDL number: MFCD00076020
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-04-21 10:31:43
What is (+)-CORYDALINE?
The Uses of (+)-CORYDALINE
(+)-Corydine is an isoquinoline alkaloid from the tubers of Corydalis cava and has been shown to inhibit acetylcholinesterase in a dose-dependant manner.
Properties of (+)-CORYDALINE
| Melting point: | 165-167℃ |
| Boiling point: | 477.03°C (rough estimate) |
| alpha | D20 +204° (c = 1.6 in chloroform) |
| Density | 1.222±0.06 g/cm3 (20 ºC 760 Torr) |
| refractive index | 1.5614 (estimate) |
| storage temp. | 4°C, Inert atmosphere |
| solubility | Chloroform (Slightly), Methanol (Slightly, Sonicated) |
| pka | 9.68±0.20(Predicted) |
| form | Solid |
| color | White to Off-White |
Safety information for (+)-CORYDALINE
Computed Descriptors for (+)-CORYDALINE
New Products
2-Ethoxyphenol Methyl 2-methoxy-5-sulfamoylbenzoate Ethyl 2-chloro-2-(2-(4-methoxyphenyl)hydrazono)acetate 3,6-Dichloropyridazine 3,6-Dichloro-4-Isopropylpyridazine 2-[(2-Ethoxyphenoxy)methyl]oxirane m-Tolualdehyde p-Anisaldehyde 2-Bromobenzaldehyde 4-Fluorobenzaldehyde 1-Propyl-4-piperidone 3-Amino-3-(3-fluorophenyl)propanoic acid 6-Methyl-2-pyridinemethanol 2-Pyridinecarboxaldehdye tert-Butyl ((1R,2S,5S)-2-amino-5-(dimethylcarbamoyl)cyclohexyl)carbamate 1-Indanone 2-Chloromethyl-6-methyl-pyridine 4-Morpholinoaniline Abiraterone Ethyl Ether 1-nitro-3,5-dimethyl adamantine (NMEM) Vardenafil Bis-sulphonamide(Dimer) 3-(2-aminoethyl) benzene sulfonamide Nabumetone Impurity 5 2,2-dibromo-1-cyclopropyl-2-(2-fluorophenyl)ethan-1-oneRelated products of tetrahydrofuran







![5,8-Dihydroxy-2-[(1R)-1-hydroxy-4-methyl-pent-3-enyl]naphthalene-1,4-dione](https://img.chemicalbook.in/CAS/GIF/517-89-5.gif)
You may like
-
3-(4-Bromo-3-methyl-2-oxo-2,3-dihydro-1h-benzo[d]imidazol-1-yl)piperidine-2,6-dione 2304754-51-4 99%+View Details
2304754-51-4 -
1126-74-5 99%+View Details
1126-74-5 -
2-Fluoro-6-iodobenzoic acid 99%+View Details
111771-08-5 -
120013-39-0 2,3-Dihydro-5,6-dimethoxy-2-(4-piperidinylmethyl)-1H-inden-1-one hydrochloride 99%+View Details
120013-39-0 -
2-pyridineacetonitrile 2739-97-1 99%+View Details
2739-97-1 -
4-FORMYL-N-CBZ-PIPERIDINE 99%+View Details
138163-08-3 -
ethyl 2-oxo-2,3,9,10-tetrahydro-1H-pyrido[3',4':4,5]pyrrolo[1,2,3-de]quinoxaline-8(7H)-carboxylate 313544-31-9 99%+View Details
313544-31-9 -
1-Boc-4-cyanopiperidine 91419-52-2 99%+View Details
91419-52-2
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.
