(-)-Corey aldehyde benzoate
Synonym(s):Corey aldehyde benzoate
- CAS NO.:39746-01-5
- Empirical Formula: C15H14O5
- Molecular Weight: 274.27
- MDL number: MFCD02094761
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-04-24 14:58:06
What is (-)-Corey aldehyde benzoate?
Description
Corey lactone aldehyde benzoate is a versatile, chiral intermediate used in the preparation of prostaglandins and prostaglandin analogs.
The Uses of (-)-Corey aldehyde benzoate
(-)-Corey aldehyde benzoate is used in the synthesis of human FP-receptor selective prostaglandin analogues.
What are the applications of Application
Corey Lactone Aldehyde Benzoate is a versatile, chiral intermediate
Properties of (-)-Corey aldehyde benzoate
| Melting point: | 128-138 °C(lit.) |
| alpha | -85 º (c=1, MeOH) |
| Boiling point: | 470.4±45.0 °C(Predicted) |
| Density | 1.32±0.1 g/cm3(Predicted) |
| storage temp. | -20°C |
| solubility | DMF: >100 mg/ml; DMSO: >100 mg/ml; Ethanol: >5.2 mg/ml; PBS pH 7.2: >4.7 mg/ml |
| form | A crystalline solid |
| optical activity | [α]23/D 85°, c = 1 in methanol |
| CAS DataBase Reference | 39746-01-5(CAS DataBase Reference) |
Safety information for (-)-Corey aldehyde benzoate
| Signal word | Warning |
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. |
Computed Descriptors for (-)-Corey aldehyde benzoate
(-)-Corey aldehyde benzoate manufacturer
ALS India Life Sciences Pvt. Ltd
3Y
Phone:+91-8977036378
Whatsapp: +91 8008166674
product: 39746-01-5 Corey aldehyde benzoate 95.00%
New Products
2-Ethoxyphenol Methyl 2-methoxy-5-sulfamoylbenzoate Ethyl 2-chloro-2-(2-(4-methoxyphenyl)hydrazono)acetate 3,6-Dichloropyridazine 3,6-Dichloro-4-Isopropylpyridazine 2-[(2-Ethoxyphenoxy)methyl]oxirane m-Tolualdehyde p-Anisaldehyde 2-Bromobenzaldehyde 4-Fluorobenzaldehyde 1-Propyl-4-piperidone 3-Amino-3-(3-fluorophenyl)propanoic acid 6-Methyl-2-pyridinemethanol 2-Pyridinecarboxaldehdye tert-Butyl ((1R,2S,5S)-2-amino-5-(dimethylcarbamoyl)cyclohexyl)carbamate 1-Indanone 2-Chloromethyl-6-methyl-pyridine 4-Morpholinoaniline Abiraterone Ethyl Ether 1-nitro-3,5-dimethyl adamantine (NMEM) Vardenafil Bis-sulphonamide(Dimer) 3-(2-aminoethyl) benzene sulfonamide Nabumetone Impurity 5 2,2-dibromo-1-cyclopropyl-2-(2-fluorophenyl)ethan-1-oneRelated products of tetrahydrofuran








You may like
-
39746-01-5 Corey aldehyde benzoate 95.00%View Details
39746-01-5 -
3-(4-Bromo-3-methyl-2-oxo-2,3-dihydro-1h-benzo[d]imidazol-1-yl)piperidine-2,6-dione 2304754-51-4 99%+View Details
2304754-51-4 -
1126-74-5 99%+View Details
1126-74-5 -
2-Fluoro-6-iodobenzoic acid 99%+View Details
111771-08-5 -
120013-39-0 2,3-Dihydro-5,6-dimethoxy-2-(4-piperidinylmethyl)-1H-inden-1-one hydrochloride 99%+View Details
120013-39-0 -
4-FORMYL-N-CBZ-PIPERIDINE 99%+View Details
138163-08-3 -
ethyl 2-oxo-2,3,9,10-tetrahydro-1H-pyrido[3',4':4,5]pyrrolo[1,2,3-de]quinoxaline-8(7H)-carboxylate 313544-31-9 99%+View Details
313544-31-9 -
1-Boc-4-cyanopiperidine 91419-52-2 99%+View Details
91419-52-2
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.

