99893-92-2
Product Name:
7H-Dibenzo[c,h]xanthene-5,9-diol, 6,7,8-trimethyl-
Formula:
C24H20O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 356.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 356.14124450 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 356.14124450 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 49.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 504 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
