99696-88-5
Product Name:
2,4,6(1H,3H,5H)-Pyrimidinetrione, 5-ethyl-5-(1-methylbutyl)-1,3-di-2-propen-1-yl-
Formula:
C17H26N2O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 306.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 306.19434270 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 306.19434270 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 57.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 452 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
