98604-89-8
Product Name:
3-Pyrrolidinesulfonic acid, 1,1'-[dithiobis[(1-oxo-4,1-butanediyl)oxy]]bis[2,5-dioxo-
Formula:
C16H20N2O14S4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 592.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -1.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 16 |
| Rotatable Bond Count | 15 |
| Exact Mass | 591.97973801 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 591.97973801 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 304 Ų |
| Heavy Atom Count | 36 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1050 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
