97678-10-9
Product Name:
Imidazo[1,2-a]pyrazine-3-carboxylic acid, 8-methoxy-2-methyl-, ethyl ester
Formula:
C11H13N3O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 235.24 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 235.09569129 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 235.09569129 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 65.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 287 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
