96014-87-8
Product Name:
Benzonitrile, 2-(2,3-dihydro-5-methyl-1H-indol-1-yl)-
Formula:
C16H14N2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 234.29 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 234.115698455 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 234.115698455 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 27 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 342 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
