COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 941.1 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 18 |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Exact Mass | 940.50316557 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 940.50316557 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 281 Ų |
| Heavy Atom Count | 66 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1840 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 22 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
beta-D-Glucopyranosiduronic acid, (3beta)-28-(beta-D-glucopyranosyloxy)-28-oxoolean-12-en-3-yl 3-O-alpha-L-arabinopyranosyl-, methyl ester is a natural product found in Achyranthes bidentata with data available.
