958445-02-8
Product Name:
2-[[4-[[2-(1,1-DiMethylethoxy)phenyl]aMino]-6-(1-pyrrolidinyl)-1,3,5-triazin-2-yl]aMino]ethanol
Formula:
C19H28N6O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 372.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 372.22737416 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 372.22737416 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 95.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 440 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
2-[[4-[2-[(2-methylpropan-2-yl)oxy]anilino]-6-(1-pyrrolidinyl)-1,3,5-triazin-2-yl]amino]ethanol is an aromatic ether.
