957313-95-0
Product Name:
1-[(1,5-Dimethyl-1H-pyrazol-4-yl)sulfonyl]piperidine-3-carboxylic acid
Formula:
C11H17N3O4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 287.34 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 287.09397721 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 287.09397721 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 101 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 447 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
