957185-90-9
Product Name:
1-(2-aminothiazol-5-yl)-2,2,2-trifluoroethanone
Formula:
C5H3F3N2OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 196.15 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 195.99181838 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 195.99181838 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 84.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 196 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
