956993-22-9
Product Name:
(3R)-6,7-dimethoxy-2,2-dimethyl-N-(3-morpholin-4-ylpropyl)-5-oxo-3,9b-dihydro-[1,3]thiazolo[2,3-a]isoindole-3-carboxamide
Formula:
C22H31N3O5S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 449.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 449.19844227 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 449.19844227 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 106 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 672 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
