956984-73-9
Product Name:
1H-Pyrazole-1-propanenitrile, 3-(3,4-difluorophenyl)-4-formyl-
Formula:
C13H9F2N3O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 261.23 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 261.07136824 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 261.07136824 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 58.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 370 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
