956973-32-3
Product Name:
(3aS,6R)-isopropyl 1-oxo-2-(o-tolyl)-1,2,3,6,7,7a-hexahydro-3a,6-epoxyisoindole-7-carboxylate
Formula:
C19H21NO4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 327.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 327.14705815 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 327.14705815 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 55.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 586 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
