956960-97-7
Product Name:
(12bS)-7-(4-chlorophenyl)-2-(4-fluorophenethyl)-12b-methyl-2,3,6,7-tetrahydropyrazino[1',2':1,2]pyrido[3,4-b]indole-1,4(12H,12bH)-dione
Formula:
C29H25ClFN3O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 502.0 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 501.1619329 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 501.1619329 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 56.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 36 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 842 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
