956919-51-0
Product Name:
(12aS)-2-(1-benzylpiperidin-4-yl)-6-(4-ethoxy-3-methoxyphenyl)-2,3,12,12a-tetrahydropyrazino[1',2':1,6]pyrido[3,4-b]indole-1,4(6H,7H)-dione
Formula:
C35H38N4O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 578.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 578.28930571 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 578.28930571 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 78.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 43 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 981 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
