956765-03-0
Product Name:
5-ethyl-N-[2-(isopentylamino)-1-methyl-2-oxoethyl]-8-oxo-5,8-dihydro[1,3]dioxolo[4,5-g]quinoline-7-carboxamide
Formula:
C21H27N3O5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 401.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 401.19507097 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 401.19507097 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 97 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 677 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
