956755-70-7
Product Name:
1H-Pyrazole-4-carboxylic acid, 5-chloro-3-methyl-1-(2-methylpropyl)-
Formula:
C9H13ClN2O2
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Solubility | 21.3 [ug/mL] (The mean of the results at pH 7.4) |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 216.66 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 216.0665554 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 216.0665554 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 55.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 223 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
