956435-52-2
Product Name:
(S)-2-(1-(2-((tert-butoxycarbonyl)amino)-3-methylbutanoyl)piperidine-4-carboxamido)acetic acid
Formula:
C18H31N3O6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 385.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 385.22128572 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 385.22128572 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 125 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 562 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
