956340-81-1
Product Name:
(S)-2-(4-acetylphenyl)-11b-methyl-5,6,11,11b-tetrahydro-1H-imidazo[1',5':1,2]pyrido[3,4-b]indole-1,3(2H)-dione
Formula:
C22H19N3O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 373.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 373.14264148 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 373.14264148 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 73.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 701 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
