955929-63-2
Product Name:
[1,1'-Biphenyl]-3-carboxylic acid, 4'-(methylsulfonyl)-, methyl ester
Formula:
C15H14O4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 290.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 290.06128010 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 290.06128010 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 68.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 429 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
