955877-02-8
Product Name:
(5Z)-3-benzyl-5-[[3-(2-methyl-4-prop-2-enoxyphenyl)-1-phenylpyrazol-4-yl]methylidene]-2-sulfanylidene-1,3-thiazolidin-4-one
Formula:
C30H25N3O2S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 523.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 7.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 523.13881940 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 523.13881940 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 105 Ų |
| Heavy Atom Count | 37 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 852 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
