955875-75-9
Product Name:
(5Z)-3-(furan-2-ylmethyl)-5-[[3-(2-methyl-4-prop-2-enoxyphenyl)-1-phenylpyrazol-4-yl]methylidene]-2-sulfanylidene-1,3-thiazolidin-4-one
Formula:
C28H23N3O3S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 513.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 513.11808395 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 513.11808395 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 118 Ų |
| Heavy Atom Count | 36 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 846 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
