953750-52-2
Product Name:
3-Pyrrolidinecarboxylic acid, 1-[(1-ethyl-2-pyrrolidinyl)methyl]-5-oxo-
Formula:
C12H20N2O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 240.30 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -2.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 240.14739250 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 240.14739250 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 60.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 319 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
